הכוח של בינה מלאכותית

כל מי שמבין בתחום התוכנה והיכולות החדשות של הבינה המלאכותית צופה כי אנחנו בפיתחו של עולם חדש. עולם בו מרבית המקצועות הפשוטים יעלמו ואנשים פשוט יוחלפו במכונות שיכולות לעשות את אותו דבר. בין אם מדובר בקופאיות בסופרמרקט, נהגים שיוחלפו במכוניות או באוטובוסים אוטומטיים, מחסנים אוטומטיים ועוד. היכולות של תחום התוכנה והחומרה חובות בתוכן הבטחה לשינוי אמיתי באנושות. מה יקרה במצב שכזה? סביר להניח כי רוב האנושות תחיה באבטלה ותצטרך לקבל איזושהי קצבה של הבטחת הכנסה כדי לסגור את החודש. אבל יותר חשוב היא תצטרך למצוא מה לעשות בזמנה הפנוי שכן יהיה לה הרבה ממנו וכן כיצד למצוא ערך בחיים או מטרה אם אין עוד צורך להתפרנס ואם האדם לא יוצר דרך עבודתו אלא נמצא בסכנה של הפיכה לצרכן המוחלט. כזה שרק מקבל וצורך תכנים ומוצרים מבלי להוסיף שום ערך מוסף למציאות או לחייו.

ארצה באתר זה לסקור כמה מהמגמות המעניינות של התפתחותה של הבינה המלאכותית: בעולם המסחר והבנקאות, בעולם השיווק והפרסום הדיגיטלי, בתחום המכוניות האוטומטיות ובתחום המזכירות האישית וניהול המשימות.

כמובן שעם האוטומיזציה והתפשטותה של הבינה המלאכותית כך גם עולה הרגישות והסיכון לכל נושא הפריצות הדיגיטליות ועבריינות הסייבר. זו הסיבה שכיום מושקעים מאמצים אדירים בפיתוח של מערכות הגנה מפני פריצות לממשקים ולתוכנות שונות. אך עדיין, כל הגנה שהיא יכולה להיפרץ וחוזר חלילה. מכאן שמבחינה ביטחונית אנחנו נכנסים לעולם הרבה יותר מורכב ומאוים שכל פגיעה בו עלולה להביא לנזקים עצומים כמו שראינו בהשבתת תחנות רכבת שלמות, ניסיונות השתלטות על מטוסים באוויר, תאונות דרכים של מכוניות ללא נהג ועוד. סביר להניח שמידת הלחץ לצד הזמן הפנוי הרב שיהיה למובלים יהוו אתגרים חברתיים ופוליטיים משמעותיים בשנים הקרובות.